Pokrivanje krovova


Podjeli na društvenim mrežama
Uloga krovnih pokrivača je da zaštiti sloj svake kuće i da spreči mehanička oštećenja drugih slojeva krova, prodor vode, vetra i toplote. Mi ćemo Vam predstaviti koje se svi krovni pokrivači na tržištu nude i koja je od njih namenjena određenim vremenskim uslovima.

Pri pokrivanju krovova, njihovoj postavi i montaži moraju se poštovati određeni principi kao što je pad, raspon oslonaca, dužina slivne ravni, itd. Pre pokrivanja krova, potreban je dolazak na objekat i konsultacije sa klijentom oko vrste pokrivača, finesa i cene. Majstor na terenu nastupa kao lice koje će proceniti objekat, vremenske uslove i najbolji materijal koji je pogodan za objekat. Krovovi se dele prema iskošenosti na tri grupe ravne, blago iskošene i strme.


Krovovi prema kosini

Ravni krovovi 

Kod ravnih krovova neophodno je postavljanje pokrivača koja će efikasno zadržavati i odbijati padavine, zbog znatno sporijeg oticanja vode, kako voda ne bi prodrla u dublje slojeve krovne konstrukcije. Krovni pokrivač koji prekriva ravan krov je sastavljen od više elemenata. Kod takvih krovova  preporučuje se limeni krovni pokrivač - trapezoidni limeni krovni pokrivač ili rebrasti lim.

Kosi krovovi 

Za kose krovove blagog nagiba čija je kosina veća od 5° najprimerniji je limeni pokrivač, naročito u obliku crepa. Na krovove s nagibom većim od 10° može se postaviti limeni krovni pokrivač, dok se krovovi iskošeni više od 20° prekrivaju crepom od opeke; betonski crep se koristi za krovove kosine između 20-45°. Lak krovni pokrivač od vlakno-cementnih ploča je odličan je za kosine veće od 15°.

Strmi krovovi


Kako se povećava krovna kosina, smanjuje se i dimenzija samih elemenata krovnog pokrivača. Strmi krovovi su karakteristični za planinske predjele kao što su kuće i vikendice na Durmitoru gdje su tokom cijele godine veće količine padavina. Njihova glavna prednosti je to što zbog strmine ni voda ni snijeg ne mogu da se zadržavaju na samom krovu. U ovu grupu kosih krovova spadaju i drvena i još starija, kamena šindra, koje su takođe zaštitni znak planinskih predjela.

Zašto se za izradu krova  ističete lim u odnosu na krovni filc?

Limeni krovni pokrivač ispunjava sve estetske kriterijume za objekte kod kojih je bitan momenat završne obrade. U zavisnosti od odabira vrste lima, postoji veliki broj nijansi, što drugi materijali nemaju. Kada je reč o stambenim i poslovnim objektima, limeni pokrivač je jedino zadovoljavajuće rešenje na dijelovima krovnih ravni koje se uklapaju sa fasadom. 


Vrste crepova za krov

Crep od opeke

Ovo je najčešće korišćena vrsta krovnog pokrivača pošto je većina tradicionalnih krovova iznosi kosinu između 30 i 40°. Biber crep se može koristiti za pokrivanje krovova s nagibom do najviše 60°; 

Betonski crep

Optimalni nagib za betonski krovni pokrivač je između 20° i 45°. Slabost betonskog crepa je njegova velika težina. Betonski crep je napravljen od mješavine cementa, vode i agregata, kojoj se na kraju dodaje pigment. S druge strane, prednost betonskog crepa je otpornost na hladnoću i neporoznost, što garantuje trajnost.


Galerija


Spremni ste na ulaganje za postavljanje novog krovnog pokrivača?

Pogledajte našu bazu klijenata i uverite se u mnoge koji rade krovne pokrivače.

Krovopokrivački radovi

Upitajte stručnjaka

Postavite pitanje stručnjaku iz djelatnosti :
Da li si čovek