Električne instalacije se mogu dijeliti na grube radove i na montažu istih na objektima. Električna mreža se stavlja Van objekt i na nju se priključujete posebnim priključkom koji projektant elektroinstalacija definiše projektom, a koji ulazi u dokumentaciju za dobijanje građevinske dozvole.
U narednom tekstu ćemo Vam pojasniti ugradnju električnih instalacija i dati Vam savjete o njihovom pravilnom održavanju.
Prije početka izvođenja električnih instalacija, budite spremni da imate pred sobom gotov projekat koji će Vam omogućiti ovlašćen projektant. Sa dobrim projektom Vi ćete biti spremni da u startu smanjite troškove i da izbegnete ostale neplanirane jer Vam sam projekat definiše neophodne parametre. Plan će Vam biti neophodan kako biste kasnije mogli da popravljate, nadogradite ili obnovite dijelove ili cijelu elektroinstalaciju.
Kompletni električni radovi se savjetuju da se rade prije maltera, krečenja i ostalih molerskih radova. Razlog tome jeste gore navedeno bušenje i štemovanje zidova, te ako uradimo malter i boju, a zaboravimo na neku električnu instalaciju, potrebno je ponovo bušiti zid. Tako bi uništili urađen zid i morali bi sve ispočetka.
Vrste instalacija
Možemo razlikovati klasične i alternativne instalacije. Prve elektroinstalacije mogu biti sa ugradnim razvodne table, sa plafonske razvodne ploče ili sa razvodne kutije.
Kablovi i podvodnici se provlače kroz cijevi ili duž kanala, kako bi bili zaštićeni.Ne preporučuje se razvlačenje kablova preko zidova jer mogu biti izloženi spoljnim uticajima i oštećenjima. Instalacione cijevi se postavljaju u ispod maltera, u beton ili pod zavisi od stručnog projektanta elektroinstalacija.
Razvodne table sa osiguračima ili elektro-ormani su čvorovi električnih instalacija u kući. Električni ormani su smješteni u vatrootpornim metalnim kućištima. Obično se po jedna tabla postavlja na svakom spratu, a jedan orman je obično dovoljan, zbog veće potrošnje i mnogo različitih uređaja može biti i više kako bi i bezbjednost bila veća. U njima su FID brojila, prekidači i glavni prekidač.
Broj prekidača i utičnica u nekom prostoru određuje projektant elektroinstalacija. O njima stručno mišljenje takođe treba da daju projektant ili električar i oni su tu da odrede dimenzije koje su idealne za postavljanje njih u prostorijama.
Kada se gradnji nov objekat ili renovira postojeći potrebno je unajmiti profesionalce koji će Vam ponuditi najbolju uslugu u svakom trenutku. Najčešći uzroci požara u objektima su dotrajale elektroinstalacije.
Potrebno je posebno obratiti pažnju da ove vrste radova ne trebaju da štede novac tako da se uvjek prije odlučite za profesionalca i za stručnu firmu koja će radove struje, menjanja kablova i sprovođenja ostalih instalacija izvesti do kraja. Loše ugrađene instalacije, uzemljenja i zaštitni uređaj diferencijalne struje mogu ugroziti živote ukućane, zato budite pametni i dobro se edukujte pre bilo kakve izrade!
Profesionalci koji imaju višegodišnje iskustvo u ugradnji elektroinstalacija je najbitnija karika u lancu ovog posla!
Pogledajte našu bazu klijenata i uvjerite se u kvalitet radova.
Krovopokrivački radovi