Izgradnja bilo koje vrste objekta može se suočiti sa pravnim posledicama, kao što su nalozi za obustavu rada ili nalozi za uklanjanje. Da biste izbegli ove probleme ili kršenje zakona, biće vam potrebna dozvola za planiranje. Posebni zahtevi, kako za odobrenje za građenje, tako i za građevinsku dozvolu, podnose se nadležnim organima lokalne samouprave.
Za koje radove se podnosi građevinska dozvola?
Građevinska dozvola vam je potrebna za izgradnju cjelokupnog objekta ali i za projekte kao što su proširenje, nadogradnja, dogradnja, rekonstrukcija, prenamena objekta i gradnja garaže.Građevinska dozvola nije potrebna za uobičajene popravke i radove na tekućem održavanju objekta, ili za postavljanje ograde na međi.
Ukoliko imate nedoumice i niste sigurni da li je potrebno podnijeti zahtjev za dozvolu uvjek se možete obratiti nadležnim institucijama lokalne samouprave – naročito ako se radovi izvode na sistemima grejanja, sanitarnim instalacijama (vodovod i kanalizacija) i unutrašnjim ili spoljašnjim instalacijama.
Građevinska dozvola je upravni akt koji izdaje nadležni organ lokalne samouprave i on isključivo vrši provjeru ispunjenosti formalnih uslova za izgradnju. Investitor nema obavezu plaćanja doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta do prijave radova. Po izdavanju građevinske dozvole, investitor može pristupiti izvođenju pripremnih radova i izradi projekta za izvođenje. Građevinski inspektori u raznim fazama izvođenja građevinskih radova, a i nakon završetka radova mogu proveravati da li je sve u skladu s građevinskim propisima i izdatim dozvolama.
Kako bi imali neometane građevinske radove i radili sve po propisima savjetuje Vam se da se raspitate sve o detaljnostima na teritoriji Vaše lokalne samouprave kako dobili potpune informacije.
Provjerite spisak preduzeća i firmi koje uspješno rade u Crnoj Gori dugi niz godina.
Gradjevinska tehnika, savjetovanje, nadzor i dozvole